تبلیغات
راه موفقیت - اشتباه در ایجاد انگیزه
راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 29 فروردین 1389

اشتباه در ایجاد انگیزه

 

در سراسر دنیا مدیران زیادی یك اشتباه بزرگ مرتكب می شوند. و این اشتباه آنقدر در عملكردشان تاثیر منفی دارد كه می تواند یكسازمان و افراد شاغل در آن را از پیشرفت، بهبود و رسیدن به موفقیت بازی دارد. خوب باید بگویم این اشتباهی است كه تقریباً همه مدیران مرتكب می شوند و فقط تعداد كمی توانسته اند این پارادوكس را حل كنند و یك سازمان پیشرو  را رهبری كنند.

برای روشن شدن مطلب، بحث را با یك مثال ادامه می دهیم. تصور كنید یك آشپزخانه بزرگ با انواع مواد خام و همه جور امكانات پخت و پز در اختیار شماست. و با این امكانات می توانید هر غذایی را آماده كنید. و فقط باید دست به كار شوید.

حال فرض كنید همه غذاها را به یك روش مشخص تهیه می كنید. روش كار شما براساس آماده كردن یك ساندویچ همبرگر است. حال اگر با همین روش بخواهید بستنی درست كنید چه می شود؟ اگر بستنی را بپزید چه اتفاقی می افتد؟

بزرگترین اشتباه مدیریت

واضح است كه آماده كردن اگر مواد آنرا مانند همبرگر در اجاق قرار دهید چه اتفاقی می افتد. ما نمی توانیم با همه مواد غذایی به یك شیوه رفتار كنیم. آنها با هم تفاوت دارند و برای این كه بهترین نتیجه را از كار خود ببرید باید فنون و روش های متفاوتی استفاده كنید.

بزرگترین و دردناكترین اشتباه مدیریت واضح است: مدیران زیادی با همه كارمندان خود به یك شیوه رفتار می كنند و می خواهند در افراد مختلف با رفتارها، نیازها و احساسات گوناگون به یك روش ایجاد انگیزه كنند.

درست مثل این كه بستنی را داخل اجاق بگذارید تا آماده شود. بنابراین مدیری كه می خواهد همه كارمندان خود را با یك روش ساده تهییج كند شكست خواهد خورد.

واكنش افراد مختلف در برابر یك مشوق یا یك امتیاز كه از طرف شما ارائه می شود متفاوت است بعضی خوشحال می شوند، بعضی هیجان زده می شوند، به برخی احساس كسالت دست می دهد و همین رفتار برخی را عصبانی می كند. البته شاید فكر كنید آنها چنین حقی ندارند پس در این صورت لیاقت سرپرستی را ندارید. می بخشید كه این قدر رك و بی پرده صحبت می كنم چون مدیریت یعنی رهبری یك سازمان و افراد شاغل در آن و این گونه تفكرات به راحتی سازمان شما را به سراشیبی سقوط می كشاند.

این وظیفه شماست كه كشف كنید هر یك از اعضای تیم تان با چه عملی تشویق و دلگرم می شود تا كار خود را به بهترین نحو انجام دهد. و آنچه كه آنها را دلسرد می كند چیست؟ البته همه اینها به زمان و تلاش شما نیاز دارد. اما نتیجه آن به حركت در آمدن افرادی است كه كارمندان شما را دلگرم می كنند و بهترین ها را برای شما و برای تیم شما به ارمغان می آورند.

به خاطر داشته باشید ممكن است شما با یك پاداش نقدی یا یك لوح تقدیر به كار و تلاش بشتر ترغیب شوید ولی این دلیل نمی شود تمام اعضای تیم شما هم احساسات مشابه داشته باشند. به حرف های افراد زیردست خود گوش دهید. آنچه آنها را دلگرم می كند كشف كنید، به خاطر بسپارید و از آن استفاده كنید. شما با مجموعه متنوعی از افراد سروكار دارید. و به كار گرفتن آنچه گفته شد به شما كمك خواهد كرد تا مجموعه ای از افراد موفق را در سازمان خود به كار گیرید.

نوشته: جیسون گارسیا

ترجمه: علی یزدی مقدم

http://www.yadbegir.com

ارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟
صفحات جانبی
پرفروش ترین ها