تبلیغات
راه موفقیت - چرا باید هدف داشته باشیم؟
راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 30 فروردین 1389

چرا باید هدف داشته باشیم؟

احتمالاً تاكنون درباره ضرورت وجود هدف و تأثیر آن در زندگی روزمره بسیار شنیده اید، اما این موضوع برای من آنقدر هیجان انگیز است كه نمی خواهیم از آن صرفنظر كنم.

در سال 1950 میلادی روی عده ای از دانشجویان كه به تازگی فارغ التحصیل شده بودند مطالعاتی انجام شد. ابتدا بین آنها تعدادی برگ سوال توزیع شد. سپس از آنها خواسته شد اگر برای آینده خود هدفی دارند در برگه سوالات خود پاسخ بلی بدهند و اگر آن هدف اكنون واضح و مشخص است آن را بنویسند. و جالب اینكه فقط 3 درصد از این افراد هدف خود را مشخص كرده بودند. خوب این پایان كار نبود این افراد در زندگی آینده و موفقیت های شغلی مورد بررسی قرار گرفتند. به نظر شما نتیجه این بررسی ها چگونه بود؟

سالها بعد وقتی نتایج جمع آوری مقایسه شد محققان دریافتند كه آن 3 درصدی كه اهداف خود را نوشته بودند نه تنها بیشتر از آنچه را می خواستند بدست آورده بودند بلكه ارزش دارایی های آنان تقریباً به اندازه آن كل 97 درصد باقی مانده بود!

فكر می كنم نتیجه گیری برای شما بسیار ساده است و دیگر احتیاجی نیست درباره تاثیر شفافیت هدف در زندگی صحبت كنیم. ولی احتمالا شما هم می خواهید صحت این مطالعات را بررسی كنید پس چرا امتحان نمی كنید. چرا معطل هستید! دوستان عزیز شما هم اهداف خود را بنویسید. می توانید از یك دفترچه یادداشت برای نوشتن اهداف خود استفاده كنید. و اولین هدف یا اهدافی را كه قرار است به آن برسید را روی یك تكه كاغذ بنویسید و آنرا جایی قرار دهید كه در دید شما باشد.

اما چرا باید اهداف را مشخص كرد؟ جواب ساده است چون شما را روی مقصد متمركز نگه می دارد. و هر گاه كه سر  یك دو راهی قرار بگیرید از قبل تصمیم خود را گرفته اید چون شما از خود می پرسید كدام راه برای رسیدن به هدف مناسب تر است؟ این دوراهی ها هر روز هر هفته و هر ماه در برابر ما سبز می شوند و اگر راه ما مشخص نباشد، سبب افزایش فشار و تنش و در نهایت خستگی می شوند. هر چند ممكن است در راه رسیدن به هدف مجبور باشید از بسیاری موقعیت ها صرفنظر كنید. و این هم سبب افزایش استرس شود. بنابراین باید در انتخاب هدف و تعیین زمان رسیدن به آن بیشتر دقت كنید و تا حد امكان برای مشكلات پیش بینی نشده تدابیری پیش بینی كنید. این تدابیر مانند لاستیك زاپاس ماشین است اگر برای چهار چرخ خود یك زاپاس داشته باشید عاقلانه است و برای هر چرخ یك چرخ زاپاس یعنی سنگین شدن اتومبیل زندگی بنابراین استفاده از چنین تدابیری در حد تعادل از فشار و استرسی كه به شما وارد می شود می كاهد.

 نكته دیگری كه وجود دارد این است كه در ترسیم اهداف باید مطمئن شوید واقعاً آنها را می خواهید چون اگر این گونه باشد در پستی بلندی های راه به جای دچار شدن به دلهره و استرس، وارد عمل می شوید و برای آن می جنگید.

خوب هدف یا اهداف شما چیست؟ آن را بنویسید. همین حالا!

ترجمه: علی یزدی مقدم


http://www.yadbegir.com


ارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟
صفحات جانبی
پرفروش ترین ها