تبلیغات
راه موفقیت - قانون دانه
راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 30 فروردین 1389

قانون دانه

 

وقتی یك درخت سیب را در فصل میوه نگاه می كنیم تعداد زیادی میوه می بینیم كه در داخل هر كدام از آنها تعدادی دانه وجود دارد. و اگر دقت كنیم به عدد شگفت انگیزی می رسیم. چرا در داخل هر سیب فقط یك دانه نیست؟ من فكر می كنم طبیعت برای ما درس بزرگی دارد.

در هر سیب بیش از یك دانه وجود دارد چون همه آنها فرصت رشد كردن و به درخت تبدیل شدن را ندارند.

اما قانون دانه چه چیزی به ما می آموزد؟ این قانون می گوید اگر می خواهید چیزی بدست آورید باید بیش از یك بار برای بدست آوردن آن تلاش كنید. ما باید 5 جفت كفش را امتحان كنیم تا كفش مناسب و راحت پیدا كنیم.

برای پیدا كردن شغل باید 20 رزومه ( سوابق كاری ) بفرستیم تا منجر به یك مصاحبه شغلی شود. بهترین دوست ما معمولاً بعد از ملاقات هزاران نفر انتخاب شده است. ما مجبوریم هزاران طرح و نقشه حرفه ای را امتحان كنیم تا بهترین موقعیت و موفقیت شغلی را برای خود و دیگران بسازیم. من در گذشته كارهای مختلفی انجام داده ام ولی یكی از آنها در زمینه فروش محصول بود.

این شغل یك درس با ارزش به من آموخت: « هر نه ای كه می شنوید شما را به یك بلی نزدیك می كند.» من این را باور دارم و با تلاش زیاد روی آن كار می كنم. بنابراین هیچ پاسخ منفی نمی تواند مرا نا امید یا سرخورده كند. و البته هر پاسخ منفی مرا به هدفم نزدیك تر می كند.

بنابراین چگونه می توان موفق بود؟ برای بدست آوردن موفقیت در زندگی مجبوریم بیش از یك بار سعی و تلاش كنیم. حال موفقیت می خواهد در زمینه مالی باشد یا پیدا كردن شریك زندگی یا تناسب اندام یا هر چیز دیگری. افراد موفق شكست های بسیاری را تجربه می كنند ولی در عزم و اراده خود برای رسیدن به هدف پابرجا هستند. تا به چیزی كه می خواهند برسند.

علت اینكه این افراد بیشتر شكست می خورند این است كه بیش از افراد عادی تلاش می كنند و راه های متنوع تری را امتحان می كنند یا به عبارت دیگر دانه های بیشتری می كارند. طبیعی است كه تعداد دانه های كه هیچگاه به درخت تبدیل نمی شوند زیاد است ولی آنها آنقدر می كارند تا بهترین نتیجه را بدست آورند.

ابتدا تلاش سپس نتیجه

دوستی به نام جك می گفت: اگر من در ریاضیات نمره A بگیرم شروع می كنم به دوست داشتن ریاضیات. او می گفت هر وقت پولدار شدم  آنگاه پس انداز خواهم كرد. ولی این روش عملی نیست. این یك اصل است اول تلاش سپس نتیجه. و این اصل در جهت عكس كار نمی كند.

چه چیز دیگری از قانون دانه می توان آموخت؟ باید بدانیم كه برداشت محصول فقط بعد از كار و تلاش امكان پذیر است. بدون كاشت دانه نمی توان انتظار چیدن میوه را داشت. بعد از كاشت به آبیاری، كود دهی، سم پاشی و... نیاز است. یعنی باید ابتدا تلاش كرد و سپس صبور بود و منتظر رشد و باردهی گیاه موفقیت بود.

صبر یك مزیت بسیار مهم برای هر فرد است ولی متاسفانه افراد بسیاری این خصلت مفید را فراموش كرده اند. در دنیای كنونی كه سرعت وارد قسمت های مختلف زندگی ما شده است ما هم لذت آنی و نتیجه فوری را می خواهیم. همه می خواهند یك شبه پولدار شوند. ولی حقیقت غیر از این است و به ندرت چنین اتفاقی می افتد. افراد زیادی با این دیدگاه وجود دارند و نتیجه چنین تفكری تلاش نكردن و تنبلی است و برای این افراد موفقیت منتظر نمی ماند.

اجازه دهید در پایان كمی در باره بامبو صحبت كنیم. بامبو گیاهی است كه 3 سال طول می كشد تا شروع به رشد كند. در سه سال اول فقط ریشه های بامبو رشد می كند و گیاه خود را آماده می كند تا در سال های آینده در شرایط بد آب و هوایی دوام بیاورد. بدون صبر و شكیبایی ما نمی توانیم 3 سال منتظر بمانیم و از گیاهی مراقبت كنیم كه كوچكترین رشدی ندارد.(البته در ظاهر چون ریشه آن رشد می كند تا به منابع غنی آبی دست پیدا كند.) و فرصت دیدن بامبو را از دست می دهیم.

اگر قانون دانه را به درستی درك كنیم خواهیم فهمید كه چگونه از شكست خود درس عبرت بگیریم و مانند یك قربانی رفتار نكنیم. بنابراین باید قوانین طبیعت را بشناسیم و طبق این قوانین عمل كنیم.

نویسنده: وینسنت 

ترجمه: علی یزدی مقدم


http://www.yadbegir.com


ارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟
صفحات جانبی
پرفروش ترین ها