تبلیغات
راه موفقیت - چگونه با انگیزه باشیم و بمانیم.
راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 30 فروردین 1389

چگونه با انگیزه باشیم و بمانیم.

بنده تا كنون ایمیل های زیادی دریافت كرده ام كه در آنها پرسیده شده بود چگونه می توانیم انگیزه خود را برای مدت طولانی تری زنده نگه داریم؟ باید بگویم این مشكل همه افراد است. چون سخت تر از ایجاد انگیزه حفظ شور شوق تا رسیدن به هدف است. برای این منظور راهكار هایی وجود دارد كه سعی می كنیم در این مقاله به برخی از آنها اشاره كنیم.

هر روز برای خود انگیزه ایجاد كنید.

اگر به گذشته نگاه كنید متوجه خواهید شد كه بسیار پیش آمده برای انجام كاری بی نهایت هیجان زده بوده اید و پس از گذشت زمان كم كم از شدت شور و هیجان شما كاسته شده است.

خوب این طبیعی است. ایجاد انگیزه مانند دوش گرفتن است شما برای نظافت بدن خود باید هر روز یا یك روز در میان حمام كنید. و اگر این كار را نكنید دیگر تمیز و شاداب نیستید. انگیزه هم مانند پاكیزگی ماندگار نیست. بنابراین باید هر روز و هر لحظه آن را تازه كنید. حال می دانیم كه باید انگیزه و شور شوق خود را مرتباً تمدید كنیم. اما چگونه؟

برای زندگی خود چشم انداز تعریف كنید.

انگیزه یعنی داشتن دلیل برای انجام كار. خوب همه می دانیم برای انجام هر كاری به یك دلیل نیاز دارید. و دلیلی كه شما دارید از نگرش شما به زندگی ناشی می شود. بنابراین چشم انداز شما باید به اندازه كافی بزرگ باشد. تا برای شما ایجاد انگیزه و شور شوق نماید. بگذارید برای شما یك مثال بیاورم: فرض كنید در آمد شما 500 هزار تومان در ماه باشد.

حال اگر با این دید كار كنید كه در آمد خود را به 600 هزار تومان در ماه برسانید انگیزه شما خیلی قوی نخواهد بود چون هدف كوچكی انتخاب كرده اید. حال اگر برای خود چشم اندازی تعریف كنید كه برای خود یك كار كاسبی پر رونق مستقل با 5 میلیون تومان درآمد ماهیانه در نظر بگیرید.

انگیزه شما برای كار و تلاش بسیار بیشتر خواهد بود. البته برای رسیدن به هدف بزرگتر باید برنامه و استراتژی مشخص داشته باشید و روی آن كار كنید. آن را به اهداف كوچكتر تقسیم كنید ولی هدف اصلی خود را در خاط داشته باشید. در این شرایط با پشتكار بیشتر برنامه خود را اجرا خواهید كرد. پس فراموش نكنید كه در انتخاب هدف دست و دلباز باشید و هدف بزرگی برای خود انتخاب كنید.

ابتدای جاده

حال كه شما یك هدف مهم قابل دفاع و با ارزش برای جنگیدن دارید. وقت آن رسیده كه تلاش و كوشش خود را شروع كنید. توصیه من به شما این است كه در ابتدای راه تلاش و كوشش خود را مضاعف كنید. فرض كنید برای كاهش وزن و تناسب اندام تلاش می كنید. حال اگر چند كیلوی اول را با تلاش بیشتری وزن كم كنید از كار خود رضایت بیشتری خواهید داشت و با اعتماد به نفس بیشتر به تلاش خود ادامه می دهید. بنابراین تلاش و كوشش شما در ابتدای راه بسیار مهم است تا با امید بیشتر به سمت هدف حركت كنید.

به خود جایزه بدهید

همانطور كه قبلاً گفته شد بهتر است هدف اصلی خود را به اهداف كوچكتر تقسیم نمایید. با این كار هر بار كه یك پله را گذراندید امید شما برای رسیدن به مرحله بعد بیشتر می شود. در عین حال می توانید برای خود یك جایزه قرار دهید. مثلاً بعد از سه هفته كار سخت و گذشتن از یك مرحله به عنوان جایزه آخر هفته را می توانید با دوستان به گردش بروید.

یاد آوری شیرینی هدف نهایی

برای رسیدن به اهداف بزرگ همیشه موانع و مشكلات سر راه شما سبز می شوند. و گاه این موانع غیر قابل عبور به نظر می رسند. در این هنگام یاد آوری هدف بزرگ و زیبای شماست كه می تواند به شما در گذشتن از مشكلات كمك كند. برای این كار راه های مختلف وجود دارد. مثلاً می توانید از اهداف خود را به صورت جملات زیبایی با خط خوش در محل كار و در مقابل دیدگان خود  قرار دهید. یا حتی می توانید در صورت امكان از آنها پوستر تهیه كنید.

مشاهده توانایی ها

وقتی كه قدم در راهی می نهید با تجارب مختلفی مواجه می شوید. كه به توانایی ها و مهارت های شما می افزاید. حال اگر به گذشته برگردید و توانایی های كنونی خود را با آن زمان مقایسه كنید، متوجه این تغییرات در خود می شوید. می توانید نمونه كار های قدیمی خود را مرور كنید. آنوقت است كه متوجه مشكلات قدیمی (ناشی از بی تجربگی) می شوید كه اكنون آن مشكلات را ندارید ندارید و اعتماد به نفس شما افزایش می یابد.

مطالعه زندگی افراد موفق

خواندن زندگینامه های افراد موفق چون ابو علی سینا، ابو ریحان بیرونی، بیل گیتس، فردیناند پورشه و... كه بدون امكانات خاصی توانسته اند به موفقیت های بزرگی دست پیدا كنند. همانند روشن كردن موتور تولید انگیزه در شماست. لذا خواندن این گون كتابها و داستانها را آنهم به طور مرتب به شما توصیه می كنم. چون فوق العاده موثر است.

http://www.yadbegir.comارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟
صفحات جانبی
پرفروش ترین ها