تبلیغات
راه موفقیت - چگونه تیم كاری خود را متعهد سازیم.
راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 30 فروردین 1389

چگونه تیم كاری خود را متعهد سازیم.      

انجام پروژه زودتر از موعد مقرر همراه با رضایت مشتری و بدون هزینه های اضافی و سودآوری مناسب از رویاهای رهبر هر تیمی است. اما هر مدیر دانا و باتجربه به خوبی می داند كه این رویا زمانی به حقیقت می پیوندد كه هر عضوی گروه خود را كاملاً درگیر كار كند و نسبت به هدف تیم خود را متعهد بداند. اما راز داشتن چنین افرادی چیست؟

آیا من واقعاً می توانم افرادم را نسبت به اجرای پروژه متعهد سازم...؟

مشكل اینجاست كه به نظر می رسد افراد به این موضوع اهمیت زیادی نمی دهند كه اگر در كارها مسئولانه شركت كنند نتیجه بهتری می گیرند یا خیر...؟

شما نمی توانید افراد را مجبور كنید برای مدت زیادی سخت كار كنند...؟

اینها صحبت هایی است كه در وهله اول به ذهن خطور می كند ولی همیشه برای هر كسی راهی وجود دارد.

رهبر هر تیمی می خواهد تیمش نسبت به كار و وظایف فعال و متعهد باشد. چرا؟ واضح است چون در این صورت است كه معجزه رخ می دهد. پروژه شما جلوتر از برنامه پیش می رود. مشتریان شما راضی هستند و دچار كمبود بودجه نمی شوید دلگرمی افزایش می یابد و حجم كارها كاهش می یابد. و خلاقیت و بالندگی افزایش می یابد. این به راستی یك معجزه است این طور نیست؟

شاید فكر كنید این صحبت ها رویایی است ولی می دانید كلید موفقیت تعهد افراد تیم است بنابراین می توانید از همه ابزارها، فنون و عقاید برای افزایش میزان تعهد استفاده كنید. در حقیقت هیچ ابزار، فن و فرآیند مشخصی برای این منظور وجود ندارد و اصلاً شما نمی توانید تعهد تیم را به میزان 100% برسانید اما می توانید به افراد كمك كنید تعهد خود را بالا ببرند.

معنای این سخن این است كه شما می توانید تعهد و شركت پذیری هر فرد را به طور شخصی بالا ببرید ولی نمی توانید تعهد كل تیم را به همان میزان بالا ببرید پس اگر میزان تعهد هر فرد تیم را بالا ببرید در حقیقت تعهد به كار كل تیم را افزایش داده اید.

 

نكته: بر روی تعهد تیم كار نكنید بلكه بر روی تعهد اشخاص كار كنید.

افزایش تعهد افراد

خبر خوب اینست كه شما هم یك فرد هستید بنابراین هر چیزی كه سبب افزایش تعهد شما می شود می تواند سبب افزایش تعهد دیگران هم بشود.

اجازه دهید كمی بیشتر روی موضوع بحث كنیم. برای ایجاد تعهد و مشاركت سه پیش نیاز مهم وجود دارد:

ــ فهمیدن

ــ مال خود دانستن

ــ اعتقاد پیدا كردن

 

 فهمیدن

چگونه می توانید میزان مشاركت افرادی را كه از كار خود اطلاعات درستی ندارند افزایش دهید. چند نفر از افراد تیم شما از وظایف و نقش خود در تیم و از همه مهمتر هدف كار خود به خوبی مطلع هستند. ارتباط شما با آنها برای بیان این موضوع چقدر موفق بوده است.

امروزه نقش این ارتباط در سازمانها نادیده گرفته می شود. بدون ایجاد شفافیت در نقش افراد در تیم رسیدن به رویاهای گفته شده غیر ممكن است.

نكته: ارتباط برقرار كنید، ارتباط برقرار كنید، ارتباط برقرار كنید. به افراد كمك كنید وظایف و اهداف كار خود را درك كنند.

 

مال خود دانستن

زمانیكه چیزی مال شما می شود چه احساسی در مورد آن دارید؟ از داشتن آن راضی و خشنود هستید و تمایل به نگه داشتن و مراقبت از آن را دارید. وقتی احساس مالكیت نسبت به چیزی دارید سطح تعهد شما نسبت به آن چقدر تغییر می كند.

برای اینكه افراد در كار و حرفه خود تعهد بیشتری داشته باشند. باید به آنها این اجازه را بدهید تا احساس كنند این كار متعلق به آنهاست.

برای ایجاد تعهد در بین كاركنان باید به آنها اجازه دهید در كار و وظیفه خود احساس مالكیت كنند.

 

نكته: برای ایجاد تعهد اجازه دهید افراد صاحب آن كار شوند.

اعتقاد داشتن

آیا شما نسبت به كاری كه اعتقادی به انجام آن ندارید احساس تعلق می كنید. آیا اعضای تیم شما در كاری كه به آن اعتقادی ندارند مشاركت فعال دارند.

غیر ممكن است كه افراد با تمام جزئیات طرح و كاری كه باید انجام شوند موافق باشند. مردم می توانند روشها مختلف را قبول كنند، اگر به دلایل و اهداف كاری كه انجام می دهند معتقد باشند.

با كمك به افراد تیم به دیدن یك تصویر كلان از كاری كه انجام می دهند در آنها احساس تعهد را افزایش می دهید. چگونه می توان به انسانها خدمت كرد؟ چگونه می توان دنیای بهتری ساخت؟ و چگونه كار افراد تیم در چنین فرایندی مؤثر است؟ به آنها كمك كنید پاسخ این سؤال را بدهند. این سبب می شود به كار خود اعتقاد بیشتری پیدا كنند.

نكته: به افراد كمك كنید به كار خود اعتقاد پیدا كنند. به آنها كمك كنید نقش مهمی كه در مقیاس كلان برای سازمان و جامعه خود دارند را ببینند و با عزم بیشتری ایفای نقش كنند.

چگونه بفهمید آیا تعهد كامل دارید یا خیر.

چندی پیش یكی از دوستان به من گفت اگر نسبت كار كاملاً متعهد باشی دیگر جایی برای تصمیم گرفتن باقی نمی ماند كه این كار را بكنی یا نه و بدون درننگ آن را انجام می دهی ولی اگر هر بار از خود می پرسی كه این كار انجام دهم یا خیر؟ پس هنوز كاملاً متعهد به سازمان نیستی.

یك تیم كاملاً متعهد ممكن است برای چیزهای مختلف با یكدیگر بحث های طولانی داشته باشند ولی برای رسیدن به هدف هرگز با یكدیگر بحث نمی كنند، بلكه آنها درباره بهترین راه رسیدن به هدف بحث می كنند.

این سه مرحله منجر به مشاركت و تعهد فردی می شود. به هر عضو تیم خود كمك كنید وظیفه خود را درك كند، نسبت به كار خود احساس مالكیت داشته باشد. و به كار خود اعتقاد داشته باشد. این كار ساده به نظر می رسد ولی به همین سادگی ها هم نیست. انسانها پیچیده هستند و تیمها به مراتب پیچیده تر. بكار بردن این سه مرحله به شما كمك می كند هدایت این پیچیدگی ها را در دست بگیرید. و تیم را به سمت مشاركت فعال و در نتیجه راندمان بیشتر رهبری كنید.


http://www.yadbegir.com


ارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟




صفحات جانبی
پرفروش ترین ها