تبلیغات
راه موفقیت - چگونه به عنوان یك حرفه ای بگوییم نه.
راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 31 فروردین 1389

چگونه به عنوان یك حرفه ای بگوییم نه. 

روزی یكی از دوستان كه مدیر یك شركت بزرگ بود به من گفت: «سؤالی كه همیشه ذهن مرا به خود مشغول می كرد این بود كه چطور می توانم یك خواسته غیر قابل قبول را رد كنم بدون اینكه طرف مقابلم را برنجانم و در عین حال همانجا بحث و جدل را تمام كنم؟» البته این سؤال باارزشی است چون نشان می داد كه او به عنوان یك مدیر می خواهد با دیگران خوب رفتار كند.

 آیا تاكنون برای شما پیش آمده است كه شخصی به شما بگوید این آخرین پیشنهاد من است یا آن را قبول كن یا برو پی كارت و شما با اینكه پیشنهاد خوبی بوده آنرا رها كرده اید؟

علت آن است كه هیچ كس نمی خواهد با او بد برخورد شود. بگذارید كمی بیشتر این مسئله را ریز كنیم. ضمیر ناخودآگاه انسان تصمیم های احساسی و هیجانی را بیرون می كشد و در اولویت انتخاب او قرار می دهد.

بنابراین افراد در تصمیم گیری قبل از اینكه منافع خود را در نظر بگیرند احساسات خود را در نظر می گیرند. و گاه آن چیزی را انتخاب می كنند كه ممكن است به ضرر آنها باشد و حتی اگر كسی را كه تحت فشار قرار می دهید مجبور به اطاعت از شما باشد با برخورد بد شما در آینده به گونه عمل خواهد كرد كار را برای شما مشكل كند و عملاً شما ناخواسته او را در موقعیت خرابكاری یا كارشكنی قرار داده اید.

ما می توانیم بسیار خوشایند و پسندیده تقاضایی را كه مورد قبول نیست رد كنیم. در حالیكه به طرف مقابل فرصت می دهیم وجهه و شخصیت خود را حفظ كند. و بداند كه می تواند پیشنهادی بهتر ارائه كند.

به این مثال توجه كنید:

فروشنده: بهای این كالا می شود بیست میلیون تومان و بعد از 2 هفته بدست شما خواهد رسید. شما: متشكرم. متأسفانه با توجه به قیمت و زمان زیاد تحویل كالا نمی توانم خرید را تأیید كنم. از لطف شما ممنونم.

شما با ادب و احترام به طرف مقابل جواب منفی داده اید، بدون اینكه احساسات دیگران را تحریك كرده باشید. ولی بیاد داشته باشید فروشنده ها تمایل زیادی به ایجاد رابطه حرفه ای با شما دارند.

حال سكوت كنید و منتظر بمانید تا فروشنده با قیمت و شرایط بهتر برگردد و این بار پیشنهاد جدید را بررسی كنید.

اگر طرف فروشنده شرایط جدیدی ارائه نكرد این بار شما از او بخواهید شرایط بهتری كه در توان خرید شما باشد ارائه كند. اگر جایی برای ارائه شرایط بهتر خرید وجود داشته باشد. احتمالاً از آن بهره مند خواهید شد. البته هیچ ضمانتی وجد ندارد.

حال اگر شما با بی تفاوتی به او پاسخ نه می دادید از راضی كردن شما یا ارائه شرایط بهتر منصرف می شد.

بنابراین سعی كنید اگر می خواهید به كسی پاسخ منفی دهید به زیبایی این كار را انجام دهید تا از تبعات آن در امان و از منافع آن بهره مند شوید.

http://www.yadbegir.com

ارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟
صفحات جانبی
پرفروش ترین ها