تبلیغات
راه موفقیت - خلاقیت و كودكان
راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 31 فروردین 1389

خلاقیت و كودكان

بچه ها توانایی های بی شماری از پروردگار هدیه گرفته اند. و این پدیده در شعرهای خیالی كه می خوانند، به سادگی دیده می شود. همچنین با قوه تخیلشان بازی می كنند و با مواد و وسایل بی ارزش چیزهایی با مفهوم می سازند.

بچه ها به افكار و رفتار مخاطب خود اعتراض می كنند و خلاصه اینكه در زندگی قابل اعتماد خود كه منحصر به فرد است، آزادند.

ما رشد عقلی و فكری داریم ولی به جای آنكه برای تصویب و تأیید كارهایمان به درون خود توجه كنیم، به عالم خارج می نگریم. اجازه می دهیم مجلات به ما بگویند كه باسلیقگی چیست و چگونه دكور منزلمان را بچینیم.

به جای آنكه موسیقی درونی مان را خلق كنیم به موزیك دیگران گوش می دهیم. با نگاه به فرزندان در می یابیم كه قدرت ابتكار همیشه برای آسان كردن كارها می آید. اما واقعیت این است كه هنرمندانه می توان در جریان تمرینات ابتكاری بچه ها قرار گرفت و همراهشان خلق و كشف كرد.

به عقب برگردید تا آخرین باری كه فرزندتان نقاشی كشیده بود. در حالی كه آنها برای چسباندن نقاشی به دیوار، دست و پا می زدند چه كار كردید؟ آیا در حال حرف زدن با تلفن بودید؟ آیا اگر كارهایی كه در آن موقع انجام می دادید را لیست كنید نگران می شوید؟ یا بدتر، درباره آشفتگی كارهای خود نگران می شوید؟

غفلت و حواس پرتی های والدینی كه می توانستند از فرصتهای طلایی بدست آمده استفاده كنند و به تصور اینكه بچه ها خرد و كوچكند و هنوز درك و فهم كافی ندارند، شانس خلاقیت را از فرزندان خود گرفته اند و وقت لازم را با آنها صرف نكردند.

وقتی خلاقیت مطرح می شود باید یاد بگیرید فرایند خلاقیت بدون نگرانی از محصول خلاقیت حاصل می شود بچه ها بطور طبیعی این كار را انجام می دهند. بچه ها می توانند ساعتها نقاشی كنند و طوری مجذوب نقاشی شوند كه خود را كاملاً فراموش كنند.

از آنها بخواهید به شما بعنوان كسی كه 3 سر دارد نگاه كنند و نقاشی بكشند این ایده ای است كه هرگز برایشان اتفاق نمی افتد ولی تمام خلاقیت خود را برای به تصویر كشیدن آن بكار می بندند.

در نیمه دهه 1940، هنرمندی به نام جكسون پالاك از تكنیكی به نام «چكیدن و ریزش» استفاده كرد تا به هدف خلاقیتش برسد. به جای اینكه از سه پایه نقاشی استفاده كند، پارچه مخصوص نقاشی اش را به دیوار یا كف اتاق چسباند و رنگ قوطی را بر آن پاشاند. به جای استفاده از قلم مو، از چوب و ماله استفاده كرد.

گاهی برای بدست آوردن شیوه رنگ زنی خیلی غلیظ، ماسه و شن یا مواد ناهماهنگ دیگر را به رنگ افزود. این تكنیك به او اجازه داد تا روی عمل خلاقیت تمركز كند و به هنرمند اجازه رشد و خلاقیت دهد. تصور پالاك از جذب شدن در كار، لیست كردن و رسیدن به این اهداف است: توجه واقعی به رنگها، بافت و تكنیك هایی كه استفاده شده است و توجه به آنچه آنها را لمس می كنید.

ممكن است فكر كنید نقاشی كردن راحت است و تصمیم بگیرید آن را بعنوان یك سرگرمی پیگیری كنید. اما نقاشی غالباً یك سرگرمی خوب است. زمانی را صرف كنید و اثری را خلق و آن را به فرزند خود هدیه كنید تا برای همیشه از خلق اثر شگرف شما لذت ببرد.

عمل خلاقیت

  • هر كسی به تكه ای كاغذ نانوشته، چند رنگ، یك قلم مو و چند ظرف برای مخلوط كردن رنگها نیاز خواهد داشت. مطمئن باشید همه كس جایی كه رنگ باشد را به خاطر می سپرد. نفس عمیق بكشید و چشمهاتان را ببندید. هم اكنون رنگها را برای ساختن یك آسمان بی عیب مخلوط كنید. می دانید آنچه در مغزتان می بینید در قلبتان ماندگار است. به بدهكاری ها یا رختهای ناشور منزل فكر نكنید. اجازه دهید خود خویشتن تان آزادانه خلق كند. (می توانید دوباره این  كارها را با چشمان باز تكرار كنید.)

  • ممكن است برای نقاشی به بیرون ازمنزل یا شهر بروید. قطعه بزرگی از كاغذ را بردارید. كاغذ نقاشی یا تخته های دیوار كوب بسیار مناسبند. در آغاز چند نقاشی و منظره روی صفحه بكشید. تنها توصیه اینكه قدم بزنید و از مناظر اطراف كمك بجویید.

  • موسیقی ای كه لذت می برید را بگذارید. ترجیحاً موزیك بدون خواننده باشد. در حالی كه گوش می دهید، موزیك احساس شما را در نقاشی شكل می دهد. هیجانات آهنگ و وزنی كه در هنرتان منعكس می شود را كشف و مقایسه كنید.

  • یك دسته از اشكال با سایز متفاوت را جدا كنید. از رنگهای متفاوت زیادی بر روی كاغذ استفاده كنید. تعدادی از اشكال باید شبیه باشند ولی از نظر اندازه تفاوت كنند. مثلاً 3 دایره با اندازه متفاوت دارید. در صورتی كه 2 تكه كاغذ به ضمیمه همدیگر دارید پس یك سری از اشكال را برای خود و سری دیگر را برای فرزندتان قرار دهید. هر كس به سلیقه خود اشكال را روی كاغذ می چیند بدون آنكه دیگری ببیند. حال تصویر یا منظره خود را وصف كنید كه شخص دیگر بتواند از نو آن را خلق كند.

  • تصاویر مختلف را از مجله یا روزنامه جدا كنید. آنها را روی كاغذ بچسبانید و شروع به نوشتن داستانی كنید.

  • از قلم های رنگی برای كشیدن اشكال دایره، خط، بیضی و غیره با سایزهای مختلف استفاده كنید. در تایم زمانی كوتاهی روی تكه ای از كاغذ سریع كار كنید. بعد كاغذ را چرخانده و در گوشه ای دیگر دوباره سریع بكشید. ادامه دهید تا تمام زوایای كاغذ پر شود. سپس به هنر سریع كشیدن شخص دیگری توجه كنید. اگر تصویر معنی داری می بینید برای وضوح بیشتر فضا را سایه كاری كنید.

  • در پارك یا باغ دیگری كاغذ برده و دوباره نقاشی كنید. میوه، برگ، چوب و هر چیز دیگری كه از كاج پیدا می كنید را نقاشی كنید. و درباره هر ابزاری كه استفاده می كنید صحبت كنید.

  • چند تكه سفال برداشته و سعی كنید تا شخصی كه چشمهایتان را بسته نگه داشته را به تصویر بكشید. اگر امكان دارد جزئیات بیشتری كسب كنید. در اینجا هدف این است كه به احساسی كه سفال در دستان شما ایجاد می كند توجه كنید و به هوش طبیعی تان اطمینان كنید. زمانی كه چشمهایتان را باز می كنید قاه قاه خواهید خندید.

  • دیدتان را وسیع تر كنید. با فرزندتان یك داستان با استفاده از ویژگی های ابرها بسازید. اگر این فكر را با فرزندتان مطرح كنید، بنویسید و با شكل آن را شرح دهید. این راه مؤثری برای پی بردن به افكار بچه هاست.

  • این مورد تنها مخصوص شماست. به زمان گذشته كه بچه بودید برگردید. به زمانی كه هر آنچه كه می خواستید می پوشیدید، بدون آنكه تحت نظر همسرتان باشید. حال عكسی از دوران كودكی خود بیابید، قاب بگیرید و در جایی بزنید كه هر روز به آن نگاه كنید.  

سمیه مظفری


http://www.yadbegir.com


ارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟
صفحات جانبی
پرفروش ترین ها