تبلیغات
راه موفقیت - مدیریت زمان (قابل توجه دانشجویان)
راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1389

مدیریت زمان (قابل توجه دانشجویان)

در آغاز سخن ...

شكار فرصتها: چه در خوابگاه داخل دانشگاه مستقر هستید یا برای خود خانه ای اجاره كرده اید، فهرست كلاسها را به ترتیب زمانی روزهای نزدیكتر و دیرتر تنظیم كنید. و از زمانهای بین كلاسها برای مطالعه استفاده كنید. بهر حال در فواصل بین كلاسها، در محوطه دانشگاه وقتتان می گذرد پس چرا برای مطالعه از این فرصتها استفاده نكنید؟

مواجهه با واقعیات: (صرفنظر از جزئیات) یك ساعت داخل دانشگاه و دو ساعت خارج از آن وقت تلف می شود. بسته به زمانی كه كسب می كنید این برنامه می تواند بسیار متنوع و متغیر باشد. اگر زمان كافی برای مطالعه نیابید، شانس كسب نمرات بالا، كاهش می یابد.

سرگرمی های فكری:

 • در برنامه ام یك هفته را در نظر می گیرم: در طی اولین هفته كلاس،  اولین هفته از دو هفته را مطالعه كنید، و به خاطر مشكلاتی مثل بیماری، مشكلات خانوادگی و غیره كه بعدها ممكن است پیش آید، یك هفته ذخیره كنید.

 • زمان مدرسه از 9 صبح تا 5 عصر: (ساعت 9 صبح به دانشكده رسیده و 5 آنجا را ترك كنید.)

 • زمان گرانبهاست و من آن را هدر نخواهم داد: مطالعه را در زمانهای مختلف روز امتحان كنید تا ساعاتی كه تمركزتان حداكثر است را كشف كنید. برای بسیاری دانش آموزان یك ساعت مطالعه در روز معادل یك و نیم ساعت مطالعه در عصر است.

 • من با مشكل ترین حالت شروع می كنم: تكالیف سخت را در اول هر روز انجام دهید (یا حداقل در اول روز شروع كنید) چون هشیارترید و مسایل مهم غیر قابل حل به نظر نخواهد آمد.


 • زمان همچنان می گذرد! از هر لحظه در دسترس استفاده كنید. حتی لحظات در حال رفت و آمد بین خانه و محل كار، انتظار در یك اداره، و وقت های استراحت در كار. فوت و فن هر تكلیفی را می دانید پس به طور كاربردی آن تكلیف را انجام دهید و آن را همراه خود بیاورید مثلاً در قطار بخوانید و یا در وقت استراحت كاری كمی مسایل ریاضی حل كنید و یا زمانی كه منتظر اتوبوس هستید یا در محوطه دانشگاه قدم می زنید فلاش كارت های زبانهای خارجی را مطالعه كنید.
  (فلاش كارت: خلاصه نویسی و یادداشت برداری كلمات و متن در برگه های كوچك). از این فرصتهای كوتاه بسیار می توانید شكار كرده و استفاده كنید.

 • حتی اگر احساس كنم الان مطالعه را دوست ندارم. با خود می گویم من فقط 15 دقیقه مطالعه خواهم كرد. سخت ترین بخش مطالعه شروع آن است. این راهی برای متقاعد كردن خودتان در شروع مطالعه است.

 • من خودم را دروغگو خطاب می كنم. هر وقت گفتم بعداً مطالعه می كنم از خود بپرسید واقعاً هر چند وقت به چند وقت «بعداً» مطالعه كردید (بزودی وقتی به خانه رسیدم، یا در جمعه، ...)

خرد كردن تكالیف

 • كارهای بزرگ را به كارهای معین كوچك تكه تكه كنید. به خود نگویید كه می نشینم و 10 صفحه تكلیف انجام می دهم، بلكه بگویید 3 عنوان را می یابم و آنها را می خوانم. تكلیف های بلند خواندنی را به قطعات كوچكتر تبدیل كنید.

 • خواندنی هاتان را 24 ساعت بعد دوباره مرور كنید. این كار 10 دقیقه وقت می برد و بازدهی آن را زمانی كه پیرامون آن مطلب امتحان دارید در می یابید.

 • فاصله در بین مطالعه را فراموش نكنید. بسیاری دانش آموزان دوست دارند یك ساعت مطالعه كنند و 5 یا 10 دقیقه استراحت كنند. این برنامه بسته به موضوعی كه می خوانید و اینكه چقدر آمادگی یادگیری دارید، می تواند متنوع باشد.

 • اجازه ندهید مطالعه شما را گیج و سرگردان كند. در میان كارهایی كه می توانید در زمان استراحت انجام دهید، خوردن یك خوراكی كار صحیحی است اما نگاه كردن تلویزیون یا چك كردن ایمیل به راحتی منجر به 2 ساعت زمان استراحت می شود. چت كردن هم كه یكی از كارهای بسیار زمان بر هستند مواظب باشید به این كار معتاد نشوید، چون موفقیت شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 • اگر كتاب سنگین است. در حالی كه استراحت می كنید یا به مكانهای تفریحی می روید، اجباراً موضوعاتی از كتاب را بكنید، با پانچ، سوراخ دار كرده و جلد كنید كل كتاب را در پوشه یا زون كن بزرگی در منزل نگهداری كنید. زمانی كه به تفریح می روید موضوع مورد مطالعه را در كوله پشتی در قالب یك جلد كوچك حمل كنید. بنابراین راهی برای اینكه یك كتاب سنگین را بخوانید پیدا كردید.

رئیس خودتان باشید: كارها را برنامه ریزی كنید.

 • تقویم برنامه ترم خود را بالای میز یا هر جای دیگر بزنید. این تقویم باید شامل امتحانات و مقالات باشد اما تكالیف درسی را ننویسید چون نیاز به دید بزرگتری در راستای حركت رو به جلوی خود در نقشه دارید.

 • رئیستان نمی گوید «كارهایی كه گاهگاهی انجام می دادید را امتحان كنید.» بلكه می گوید چه كاری و در چه وقت انجام دهید. آن كار را همراه تكلیفتان انجام دهید.

 • عادت درس خواندن را در ساعات مخصوصی از روز ایجاد كنید. این عادت شما را از خوره فكری اینكه آیا بایستی الان درس بخوانم یا نه (و در نتیجه عذاب وجدان در زمانی كه درس نمی خوانید) را حفظ می كند.

 • سعی كنید یك هفته طبق برنامه ریزی حركت كنید. زمانهای ثابت مثل زمان كلاس ها را یادداشت كنید و مرتباً از روی ساعت كار كنید. سپس این برنامه را تكثیر كنید كه برای هر هفته از ترم كپی داشته باشید. سرانجام هر جمعه شب (یا هر زمان دیگر)، تكالیف ویژه را به برنامه هفتگی انتقال دهید.

 • سعی كنید لیست را انجام دهید. اگر شخص انعطاف پذیری هستید از یك برنامه روزانه یا هفتگی برای انجام لیست استفاده كنید. هر جمعه شب لیستی از تكالیف و خواندنی های هفته بعد را تهیه كنید. هر بعدازظهر لیستی از آنچه فردا خواهید داد را بنویسید. (ممكن است بخواهید لیست روزانه را به دیوار بزنید یا در برنامه ساعتهای زنگ دار آن را نصب كنید.

 • جداگانه لیستی از تكالیف مدرسه یا كارهایی كه انجام آنها در الویت است را تهیه كنید. اگر برآورد می كنید صرف زمان «خرید یك لباس جدید» با صرف زمان «23 تا 56 صفحه درس خواندن» فكر كنید كدام را اول انجام دهید؟ اگر بخواهید تمام كارهای روزمره تان را قبل شروع مطالعه انجام دهید، ساعت 10 شب می شود و شما هنوز لای كتاب را باز نكرده اید.

شما یك ماشین نیستید.

 • 7 تا 9 ساعت در شبانه روز بخوابید. این نكته ای است كه كمتر توجه می شود محققان دریافته اند كه توانایی انجام كارهایی كه در بالا ذكر شد را ندارید اگر به اندازه كافی نخوابید. تغذیه صحیح داشته باشید و ورزش كنید البته ورزش مهیج نكنید بلكه كمی نرمش و ورزش سبك به مطالعه سالم، شاد و هوشیاری بیشتر كمك می كند.

 • برنامه ریزی كنید كه در هر آخر هفته بازی  كنید. خود را از بازی و تفریح برای مدت طولانی محروم نكنید چون ممكن است در مسیر اشتباهی بیفتید.

 • به خاطر داشته باشید برنامه شما روی سنگ حك نشده است. در مواقعی نیاز به انعطاف پذیری دارید.

براساس اهمیت الویت بندی كنید.

 • تنها 24 ساعت در شبانه روز زمان دارید و همه كار را در این زمان نمی توانید انجام دهید. از كارهای فراوان خود مثل شركت در بسیاری فعالیت ها بكاهید.

 • اولویت بندی كارها: چه كاری بیشترین اهمیت را برایتان دارد؟ اگر مدرسه بیشترین اهمیت را برایتان دارد از كارهای فرعی دیگر در زندگی بزنید.

 • همه چیز را نمی توانید یادبگیرید. آنچه بیشترین اهمیت در كتاب یا سخنرانی شما دارد را مشخص كنید ممكن است از لحاظ زمانی اشتباه كنید اما اگر سعی كنید همه چیز را یاد بگیرید، هیچ مطلبی را عمقی فرا نمی گیرید. و فراگیری نكات تستی را از دست می دهید.

سمیه مظفری

http://www.yadbegir.com

ارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟
صفحات جانبی
پرفروش ترین ها