تبلیغات
راه موفقیت - پرورش ذهن برای موفقیت
راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 3 اردیبهشت 1389

پرورش ذهن برای موفقیت

در این مقاله تمرینهایی ارائه می شود كه اگر آنها را فرا گرفته  روزانه به كار گیرید، شخص خوش بین و مثبتی خواهید بود. هر چه بیشتر در این راهها تأمل كنید احساس بهتری خواهید داشت و هر چه بیشتر تمرین كنید سریعتر و راحتتر عمل خواهید كرد. و به موفقیت نزدیكتر می شوید.

1_ درباره آینده فكر كنید.

اولین و مهمترین تمرینی كه می توانید داشته باشید، جهت یابی برای آینده است تا بیشتر درباره آینده تان بدانید. این یكی از معمولترین صفات رهبران و انسانهای موفق است خصوصاً مردان و زنانی كه در كار, اجتماع یا زندگی شخصی مسئولیت بزرگ یا موقعیت خاصی دارند.

نتایج تحقیقات بر روی  3300  رهبر مشخص شد كه آینده نگری یكی از صفات مشترك در آنها بوده است. رهبران دید بهتری از آینده برای خود, خانواده و تشكیلاتشان دارند. انها در قله پیشرفت خود آینده ایده آلی را می بینند. پس تلاش می كنند تا آن آینده ایده آل را به یك واقعیت در حال و گذشته خود تبدیل كند. رهبران موفق بیشترین زمان خود را به اندیشه درباره آینده اختصاص می دهند. مردم اینده نگر می اندیشند كه به كجا  می روند و آن را با موقعیت كنونی مقایسه می كنند. همچنین به این فكر می كنند كه در آینده چه تغییراتی باید و چه تغییراتی نباید صورت گیرد.

متأسفانه شاید كمتر از 10 درصد از مردم آینده نگرند. اكثر مردم به یكی از این موارد متمایلند: لذت آنی, گذران روز و شب یا در مورد گذشته و اینكه چه اتفاقی افتاده است.

چگونه می توانید بگویید آیا شخص آینده نگری هستید یا نه؟ ساده است! با مطرح كردن این سؤال از دیگران و حتی از خودتان كه زندگی شما در 5 سال آینده چگونه خواهد بود.

مردم آینده نگر یك پاسخ فوری برای این سؤال دارند. آنها می توانند بگویند در 5 سال آینده چه می خواهند و چه كاری می خواهند انجام دهند. آنها تصاویر ذهنی روشنی از كاری كه می خواهند انجام دهند، درآمد،  خانواده، نوع زندگی، سلامتی و سطح موفقیت در سالهای پیش رو دارند.

مردم عادی بندرت به جزئیات آینده فكر می كنند و آینده آنها تیره و مبهم است. اغلب اگر از آنها بخواهید اهداف خود را شرح دهند، رنجور می شوند.

در این رابطه، نظم و ترتیب بسیار مهم است. مردم موفق تصور واضحی از اینكه كه هستند، چه می خواهند و قصد بدست آوردن آن چه را می خواهند، دارند. اما مردم ناموفق همواره سردرگم و بی اطمینان درباره آینده و اینكه كه هستند و چه می خواهند و قصد رفتن به كجا دارند.

برای تمرین اینگونه عمل كنید:

در كمال مطلوب پیوسته نتایج یا راه حلی برای هر مسئله در زندگی تصور كنید. در اینجا برای سه تا پنج سال آینده یا حتی بیشتر برنامه ریزی می كنید و این باعث می شود. یك تصویر ذهنی از نوع زندگی و دوره زندگی خود در هر مقامی كه هستید، بسازید.

به فكر خود اجازه دهید آزاد و شناور باشد.  لحظاتی را تصور كنید كه هیچ محدودیتی ندارید. تصور كنید كه شما همه علوم و تجربه لازم برای كار را دارید. تصور كنید پول زیاد و هر آنچه را میخواهید بدست خواهید آورد. اگر در تصورات خود باور كنید كه می توانید در دنیای واقعی آزادانه رویای خود را  به حقیقت تبدیل می كنید.

یك لیست خیالی بسازید. در این لیست هر آنچه را كه می خواهید زندگی شما در آینده باشد، اهداف و راههای رسیدن به آن را بنویسید.

اگر ازدواج كرده اید اجازه دهید همسر شما لیست خیالی را تكمیل كند.

آینده ای برای خود بسازید كه در آن سریعتر به تصاویر ساخته ذهن خود می رسید. اگر چه شما نمی توانید با موانعی كه هست رو به رو شوید.

2ــ یك دید 5 ساله بیافرینید.

اهداف را بنویسید و آنها را اولویت بندی كنید.

برای تنظیم یك استراتژی كه شما را به اهداف می رساند از پرسشهایی كه با «چگونه» شروع می شود، استفاده كنید.

استفاده منظم از كلمه چگونه مانند پله ای شتابدهنده از ذهن شما است كه موتور استعداد شخص شما را زنده می كند. بهترین دستاورد از فكر كردن به آینده این است كه چگونه می توانید هدفهای آینده را در واقعیتهای كنونی پیاده كنید. و شما نسبت به خود خوش بین تر و مثبت تر  خواهید شد. شما انرژی و اشتیاق بیشتری را تجربه می كنید. با جرأت بیشتری ارتباط برقرار می كنید ارتباط بزرگتر و سودمندتر.

3ــ هر روز خود را تست كنید.

هر بخش زندگی یك آزمایش است.انسان همیشه با فراز و نشیب  زندگی و اتفاقات غیر منتظره در حال امتحان است. راه و روشی كه نسبت به  دنیای اطراف واكنش نشان می دهید. مانند امتحان دادن است. شاید بزرگترین امتحان سنجش توانایی برای فكر و گفتگو درباره آینده است و صرف بیشترین زمان درباره آنچه می خواهید انجام دهید و جایی كه می روید. این فكر بایستی نقطه مركزی افكارتان باشد.

4ــ درباره اهداف خود فكر كنید.

مردم موفق بیشترین زمان خود را به تفكر درباره اهدافشان و اینكه چگونه می توانند آنرا بدست آورند، صرف می كنند. مردم ناموفق زمان زیادی را  در مشكلات و انتقاد از زمان و نالیدن به بخت می گذرانند.

جهت یابی درست برای آینده با دید  طولانی مدت امكانپذیر است. گاه جهت یابی آنقدر دقیق است كه آشكارا آنرا لمس می كنید. مردم بی هدف مثل كسانی اند كه  مجازات آنها كار كردن است. آن هم برای مردمی كه به دنبال اهدافشان هستند.

كلید تنظیم كردن اهداف این است كه آنها را بر روی كاغذ بیاورید. مردان و زنان موفق با یك خوكار در دستشان فكر می كنند. و قبل از آنكه اهداف را با چشم ببینید به آنها شكل می دهید . اهداف قابل لمس و بهم پیوسته و موضوعی برای كاربری مثبت و مشخص می شود. نوشتن اهداف ذهن مثبت شما را فعال می كند و به شما انرژی می دهد همچنین توانایی های شما را بالقوه می كند.

یكبار پروژه را كنترل و تمرین می كنید آنوقت قادر خواهید بود تا گام بردارید و پیشرفت كنید. طوری كه ممكن است در دو سال و حتی در ده سال گذشته چنین پیشرفتی نداشته باشید.

7 گام برای تنظیم اهداف

 1. تصمیم بگیرید واقعاً در زندگی چه می خواهید بدست آورید. اكثر مردم این عمل ضروری را انجام نمی دهند.

 2. آنچه می خواهید به طور واضح و مشخص بنویسید. آنرا قابل اندازه گیری سازید. هدفی را كه ننویسید یك نقشه خیالی است و انرژی به دنبال آن وجود ندارد.

 3. یك فرجه برای اهداف خود تنظیم كنید. ذهن ناخودآگاه شما روی هدفهای مشخص هر لحظه پیشرفت می كند.

 4. یك لیست از آنچه كه می خواهید بدست آورید تهیه كنید. به لیست خود هر چیزی از وظایف جدید و فعالیتهای نو كه می خواهید اضافه كنید لیست خود را تا هنگامیكه كامل شود نگه دارید.

 5. لیست خود را در یك نقشه سازمان دهید كه شما چه نیاز دارید تا ابتدا انجام دهید و چه چیزی بعداً تصمیم بگیریدكه چه و چگونه باید انجام دهید، نقشه را اصلاح كنید تا كامل شود.

 6. با نقشه عمل كنید. هر چیزی را انجام دهید، نه هر چیز را، اما شروع كنید. شگفت انگیز است كه چه تعدادی از مردم شكست می خورند زیرا آنها بدوون نقشه كار كرده اند.

 7. تصمیم بگیرید هر روز چه كاری انجام دهید كه شما را به هدف نزدیكتر كند. این نظم و ترتیب در عمل است كه شما را قادر می سازد هر روز  مقدار حركتتان را بهبود بخشید. عمل روزانه انگیزه شما را افزایش می دهد و به شما انرژی می دهد. این نیت، عمل روزانه، می تواند در اطراف زندگی شما بچرخد. یكبار كه شما تصمیم بگیرید و هدفهایتان را بنویسید، در همه اوقات صبح، ظهر و شب به آنها فكر می كنید. و تنها سؤالی كه می پرسید این است كه چگونه می توانید آنها را بدست آورید.

5ــ سر سپردن به انجام امری و برتری طلبی

سومین حالت برای موفقیت گرایش به برتری است. مردم موفق در آنچه كه انجام می دهند خیلی خوب هستند شما باید همیشه در انجام كارهایتان خیلی خوب  باشید. مهم نیست چقدر كوشش و فداكاری لازم است و مهم نیست چقدر زمان می گیرد. شما بایستی بلند شوید، مسئولیت بپذیرید و خودتان را سرویس دهید. اگر می خواهید مسیری از زندگی را شروع كنید. در ابتدا لازم است در زندگی كمك كنید. یك تصمیم بگیرید تا در آنچه كه انجام می دهید عالی باشید و سپس آنرا در مسیر زندگی بدست آورید. دوم در این مسیر توقف كنید، یك تصویر وابسته به موقعیت در پیشرفت شخصی بسازید و سپس برگردید و فیلم خود را تماشا كنید. مسیر اصلی را پیدا كنید و در آن باقی بمانید. یك قدم از دیگران جلوتر گام بردارید. چیزهای جدید در هر روز یاد بگیرید و تمرین كنید. به سمت جلو حركت كنید هیچ جنبشی را از دست ندهید خبر خوب اینكه مسبر زندگی هرگز بسته نمی شود آن 24 ساعته باز است.

هر كسی می تواند آنچه بیشتر مهم است بدست اورد. خواسته خود را به عنوان هدف قرار دهید آنرا بنویسید یك نقشه بسازید و روی آن هر روز كار كنید یك هفته، یك ماه، یك سال از حالا شما به اطراف آن نگاه خواهید كرد و مطمئن باشید از پیشرفتی كه در طول زندگی خود می كنید متعجب می شوید.

6ــ در نتایج متمركز شوید

 شما نیاز دارید تا خوش بینی خود را افزایش دهید. مردم موفق پیوسته به اهدافی كه چشم انتظار هستند فكر می كنند می نویسند و طراحی می كنند.

جهت یابی اهداف قسمت بحرانی از نقطه كانونی فرایند است. در جهت یابی نتایج شما لیستی از هر آنچه كه باید انجام دهید تهیه می كنید قبل از اینكه شروع كنید شما لیست خود را اولویت بندی می كنید.

مهمترین چیزی كه می توانید انجام دهید انتخاب كنید و سپس تمركز كنید. در انجام یك عمل پشتكار داشته باشید بدون تفریح و حواس پرتی، تا آن كار كامل شود. در اینجا سوالاتی مطرح  شده است كه پاسخ به آنها جهت یابی برای رسیدن به اهداف را مشخص می كند.

 1. با ارزشترین فعالیتهای من چیست؟ چه چیزهایی هستند كه انجام می دهید و به ارزش بیشتر كارهای شما  كمك می كند؟ اگر مطمئن نیستید، یك لیست از همه فعالیتها و وظایف بنویسید و برجستگی آنها را مشخص كنید. آنها را به طور واضح با همكارتان مطرح كنید.

 2. نتایج كلیدی من چه هستند؟ نتایجی كه بی تردید باید بدست آورید چه هستند؟ یك روش عالی برای اینكه وظایفتان را انجام دهید و كارتان را به نحو عالی انجام دهید.

 3. چه می توانم انجام دهم تا یك دگرگونی در كار من باشد؟ این وظیفه ای است كه خود باید انجام دهید. هیچكس قادر به انجام آن نیست.

 4. چگونه از زمان بیشترین استفاده را ببرم؟ این سؤالی است كه باید در هر ساعت از روز از خود بپرسید و پرسیدن و پاسخ دادن به این سؤال كلیدی برای به نقطه اوج رسیدن است.

7ــ تمركز درباره راه حلها

 فلسفه خوش بینی و عملكرد بالا كه در قسمتهای قبلی درمورد آن صحبت كردیم برای ساختن رویاهاست. در این مرحله درباره راه حلی برای مشكلات فكر می كنید. شما فكر می كنید چه می توانید انجام دهید و چگونه مشكلات حل می شوند بجای اینكه در انتظار اتفاقات آینده باشید و یا بدنبال كسی كه قابل سرزنش است، بگردید!

مردم ناموفق بیشتر درباره مشكلات صحبت می كنند. اما فكر كردن درباره مشكلات سبب می شود خیلی منفی، عصبانی و بدبین شوید. و فكر كردن درباره راه حل ها سبب خوش بینی، خلاقیت و مثبت اندیشی می شود.

زندگی از توالی مشكلات تشكیل شده، آنها پایان نمی پذیرند. آنها مشابه موجهای اقیانوس هستند، یكی پس از دیگری. اگر شما نرمال زندگی می كنید، امروزه زندگی شما مشغول است، شما احتمالاً یك بحرانی از انواع گوناگون مشكلات را هر دو یا سه ماه خواهید داشت. توانایی شما برای حل مشكلات بزرگ موفقیت شما را تعیین می كند. مهم نیست چه شغلی دارید می توانید این عبارت را قیچی كنید و بنویسید «حلال مشكلات» اینكه شما چه كسی هستید و در طول روز چه انجام می دهید  تنها سؤال این است كه چقدر در حل كردن مشكلات خوب پیش می روید؟

مردم خیلی موفق مشكلات بزرگ را حل می كنند و مردم ناموفق مشكلات كوچك را حل می كنند. راه حلال مشكلات شدن اینست كه فكر كنید و درباره راه حلهای ممكن در بیشتر اوقات صحبت كنید. شما باید از خود بپرسید راه حل مشكل چیست؟ چه باید اكنون انجام دهید؟ مرحله بعدی چیست؟ چگونه ما این مشكل را حل كنیم؟ چقدر اثر مخرب آنرا محدود كنیم؟ چگونه می توانیم از اتفاقات دوباره مانع شویم؟

8ــ وقف كردن خودتان برای یادگیری در تمام عمر

یك مثل غربی هست كه می  گوید: «زندگی شما بهتر می شود، تنها هنگامیكه شما بهتر شوید.» مردم متمایل به نتیجه جهتیابی، مشتاق برای یادگیری و ایده های جدید تمرین می كنند، تكنیكها روشها و استراتژی. آنها برای اطلاعات جدید عجله دارند. شما ظرفیت زیادی دارید و در بیشتر زمینه ها عالی می شوید. ذهن شما مانند یك ماهیچه است. اگر از آن استفاده نكنید آنرا از دست می دهید. در قرن 21 آینده متعلق به كسانی است كه در همه چیز طلاحیت دارند. و متعلق به مردمی است كه خیلی خوب كار انجام می دهند.

برای بیشتر بدست آوردن باید بیشتر یاد بگیرید. باید ارزش خود را افزایش دهید. باید ظرفیت خود را برای بهتر شدن افزایش دهید. در حال خواستن باشید هر روز چه می توانم انجام دهم برای اینكه ارزش من بیشتر شود. اینجا  تمرینی ارائه می شود كه می تواند شما را به سمت قله حركت دهد و شما را در آنچه برایتان مهم است موفق سازد.

كنار گذاردن 3 درصد از درآمد برای افزایش قابلیتهای شما كافیست. این 3 درصد معجزه آساست. هر تومان كه برای یادگیری و بهتر شدن می پردازید، چند برابر آن به درآمد شما افزوده می شود. این فرمول ساده ای است كه موفقیت مادام العمر را به هراه دارد و می تواند شما را غنی سازد.

شما بیشترین ارزش دارائی تان هستید. توانایی شما به خوب فكر كردن، عمل كردن، كمیت و كیفیت علم و ایده های در دسترس وابسته است. باید دائماً ذهن تان را تغذیه كنید. برای افزایش بیشتر استعدادهایتان باید توانائیهایتان را به روز كنید.

3 كلید برای پرورش جهتیابی وجود دارد. اول یك ساعت یا بیشتر درباره رشته كاری خود مطالعه كنید. دوم از پخش اتومبیل یا واكمن در هنگام رانندگی یا در هنگامی كه به جایی می روید و یا در موقع ورزش، گوش دهید. از این آموزش هنگام رانندگی  معادل  حضور در دانشگاه را بدست می آورید. سوم به هر نیروی مفید و سمیناری كه می توانید پیدا كنید توجه كنید حتی اگر پول زیادی بپردازید یا مساحت طولانی را طی كنید.

9ــ ده سال زودتر از موعد بازنشستگی استراحت كنید.

دندانسازی را می شناختم كه برای شركت در یك كنفرانس كه در هنگ كنگ اجرا می شد، پول زیادی پرداخت. در یكی از جلسات او تكنیكی از فن دندانسازی را یاد گرفت. بعد از آن سمینار، او آن فن را در مورد دندانهای بیماران اجرا كرد و خیلی زود بعنوان متخصص این فن مشهور شد. بیماران زیادی از مسافتهای دور برای معالجه به وی مراجعه می كردند. 5 سال بعد وی تكنیك خود را فروخت و به عنوان یك میلیونر در 51 سالگی بازنشست شد.

او هرگز بعد از آن كار نكرد. در یك خانه زیبا، مشرف به اقیانوس زندگی می كرد و از یك زندگی شگفت انگیز لذت می برد. او به من گفت كه این روش عملی موفق، مرا به یك دندانپزشك موفق از نسل خودم تبدیل كرد. اگر شما خودتان و آینده تان را باور دارید در رابطه با توانائیهایتان سرمایه گذاری خواهید كرد. هر چقدر بیشتر سرمایه گذاری كنید بیشتر خودتان را باور خواهید كرد. موضوعات مهمی را كه می توانید، یاد بگیرید تا به خود كمك كنید و هدفهای مهمی كه هر روز به آنها فكر می كنید را بدست آورید. مجهول «X» را در زمینه تخصصی از علم یا مهارت خود قرار دهید، درباره آن فكر كنید و هر روز مطالعه كنید. روی علم خودتان به طور ویژه و تخصصی كار كنید، روی خودتان كار كنید مثل اینكه همه آینده شما وابسته به آن است.

10ــ اكنون آن را انجام دهید.

دهمین خصوصیت از مردم موفق اقدام  است. امروز تصمیم بگیرید احساسی از ضرورت عمل را در خود تقویت كنید. امروزه همه بی صبر و باعجله هستند. به همین دلیل اغلب مردم سرعت را با كیفیت برابر می دانند. اگر شما سریع عمل كنید آنهایی كه نیاز و خواسته ای از شما دارند به طور خودكار فرض می كنند كه كار شما دارای ارزش بیشتری نسبت به كسی است كه آهسته كار می كند.

 حركت سریعتر شما باعث می شود تجربیات بیشتری بدست آورید. تجربیات بیشتر باعث می شود سریعتر یاد بگیرید، بهتر شوید و در انجام كارهایتان ترقی كنید. هر چه سریعتر حركت كنید اعتماد به نفس شما بیشتر می شود. وقتی با احترام به خود و سربلندی شخصی سریعتر حركت كنید، محبوبیت، ارزش و احترام شما در میان مردم اطراف سریعاً افزایش می یابد.

مردم موفق درباره آینده ایده آل فكر می كنند و تصور می كنند كمال مطلوب آنها، این خواهد بود. پس برای پیوستن رؤیا به واقعیت تلاش می كنند. در نهایت اقدام به عمل در كار و زندگی می كنند و فوراً انجام وظایف خود را شروع می كنند.

آنرا اكنون انجام دهید! اكنون انجام دهید.

http://www.yadbegir.com

ارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟
صفحات جانبی
پرفروش ترین ها