راه موفقیت
موفقیت ، شدن آن چیزیست که میخواهید در زندگی باشید


بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 4 تیر 1389

زن غیر قابل توقف

به هر چه می خواست رسید (خانم ها بخوانند)

عمل غیر قابل توقف: قبول ریسك، آماده شدن و آنگاه عمل كردن

لورینا مك كنیت به خاطر موفقیتش در صنعت موسیقی كاملاً شناخته شده است، البته او برای موفقیت به چیزی بیش از استعداد و علاقه احتیاج داشت.

او باید خود را برای این حرفه آموزش می داد.

لورینا برای خود برنامه ای ترتیب داده بود و طبق آن مرحله به مرحله پیشرفت می كرد و در صنعت موسیقی تبدیل به فردی با تجربه شده بود. او حتی می دانست به عنوان یك تازه وارد چگونه اولین اثر مثبت را در اذهان عمومی و رسانه ها ایجاد كند. حتی درباره عوارض و مالیات وكلا و قراردادها هم برنامه داشت.

او برای هر كاری مرحله و زمانی مشخص كرده بود. بنابراین خطر شكست و بر باد رفتن زحماتش را به شدت كاهش داده بود.

آیا او هیچوقت دچار ترس و استرس نشده بود؟ البته كه شده بود. ترس و استرس یك واكنش طبیعی به تغییر است. و اولین دلیلی كه افراد نسبت به شروع كار یا راهی جدید شك می كنند و به جای آن راحتی، آرامش و شناخته ها را انتخاب میكنند.

بسیار مهم است كه بدانید هر كسی هنگام وارد شدن به قلمرویی ناشناخته ترس را تجربه می كند. این یك واكنش طبیعی است. تفاوت افرادی كه ناامید می شوند و افراد غیر قابل توقف در عكس العمل آنها به این ترس نمایان می شود.

معمولاً خانم ها در برابر شرایط پرخطر ناراحت تر از آقایان هستند برای این گفته دو دلیل وجود دارد اول اینكه سطح هورمون تستسترون در خانم ها پایین تر است هورمونی كه در جسارت طلبی، رقابت طلبی، ریسك پذیری و البته فعالیت جنسی زیاد تاثیر پذیر است. دیگر اینكه خانم های از گدشته های دور به گونه آموزش داده شده اند كه بیشتر به دنبال امنیت هستند تا ریسك كردن كارول داوك استاد دانشگاه كلمبیا یكی از محققین پیشرو در زمینه تكامل روانی می گوید: «خانم ها از خطر كردن می ترسند چون از اشتباه كردن می ترسند.» «خانم ها كمتر ریسك می كنند چون نمی خواهند از خود بی كفایتی به نمایش بگذارند. آنها بی كفایتی را به عنوان یك نقص دائمی می بینند تا اینكه بخواهند آن ضعف را به یك مهارت یا قوت تبدیل نماید.»

مثلاً زمانی كه از خانم ها در یك مصاحبه شغلی سؤالی پرسیده می شود كه آیا فلان كار را بلدی یا خیر؟ و او اطلاعات كمی در مورد آن دارد می گوید خیر. دكتر داوك می گوید: «در حالی كه مردان می گویند «البته» یعنی «البته می توانم بیاموزم» آنها نمی خواهند بی كفایتی شان را لو دهند.»

با احترام به خانم ها اجازه دهید درسی از آقایان بیاموزیم. اگر شما به عنوان یك خانم بخواهید به قلمرو جدیدی وارد شوید و در زندگی خود تغییری ایجاد كنید، بسیار مهم است كه بدانید نمی توانید همه چیز را از همان ابتدا بیاموزید. این كار واقع بینانه نیست و سبب می شود از كارها عقب بیفتید.

استراتژی شخصی من وقتی كه مسئولیت یا كار جدیدی را به عهده می گیرم یك آمادگی سرتاسری است. حتی زمانی كه می خواهم كنفرانسی مهم برای محصولات ارائه دهم یا زمانی كه قرار است در مقابل مخاطبان زیادی صحبت كنم هرگز هول نمی شوم. در ابتدا ممكن است این كار ترسناك به نظر برسد اما هر چه بیشتر خود را آماده كرده باشم اعتماد به نفسم هم بیشتر می شود. (یعنی ابتدا باید كار جدید را شروع كنید و در حین كار اطلاعات و مهارت های خود را افزایش دهید - مترجم)

برای غلبه بر ترس باید تا می توانیم آمادگی خود را بالا ببریم. آنگاه باید خود را با آن چیزی كه بیشتر ازهمه ما را می ترساند درگیر كنیم. فقط با قبول خطر می توانیم اعتماد به نفس خود را تقویت كنیم.

و در پایان باید بگویم اگر در شروع هر كاری وقتی كه می خواهید ریسك كنید آنگاه هیچ كس از شما پشتیبانی نكرد اصلاً تعجب نكنید.

«آرتور اشپنهائر» فیلسوف گفته است:«هر چیزی كه امروز بدیهی است در گذشته سه مرحله را طی كرده است. اول، مورد تمسخر واقع شده است. دوم، به شدت با آن مخالفت شده است. سوم، به عنوان یك حقیقت آشكار پذیرفته شده است.

به اعتقاد اشپنهائر تنها 3 درصد از افراد حاضرند برای اثبات حقیقت از دو مرحله اول استقبال می كنند. تا زندگی خود را متحول نمایند و 97 درصد دیگر صبر می كنند تا مرحله سوم توسط  دیگران طی شود و خود را در موقعیتی امن و راحت كه مورد قبول اجتماع است محبوس می كنند. و متاسفانه وقتی كه دیگری به این مرحله رسید یك فرصت واقعی را از دست داده اند.

در حقیقت با ریسك كردن شما به ترس اجازه نمی دهید به شما غلبه كند. و در عوض دنیایی جدید و هیجان انگیز از فرصت ها در برابر خودخواهید گشود.

 

آیا ریسك كردن به پاداش آن می ارزد؟

آیا تاكنون ترس و دلشوره ناشی از عدم فعالیت در زمینه ای كه به توانایی های خود شك دارید را تجربه كرده اید؟ آیا تا به حال شده است در حالی كه فقط چند روز مانده به هدف خود برسید از طی كردن یكی از مراحل پایانی سرباز زنید؟

كمی فكر كنید چه چیزی در این مرحله بسیار جلب توجه می كند. ترس های خود را بشناسید اما همینطور در جای خود نایستید. چند راه برای خود مشخص كنید و آماده شوید تا با این مرحله روبرو شوید.

افزایش آمادگی كلید خارج شدن از دنیای ترسناك ناشناخته هاست. البته هیچگاه نخواهید توانست هر چیزی را كه در آینده اتفاق می افتد پیش بینی كنید ولی می توانید برای تمام سناریوهایی كه احتمال رخ دادن آنها زیاد است آماده باشید. در این صورت بیشتر احساس راحتی می كنید.

آنگاه پیش بروید و با آنچه باعث ترس شما شده بود روبرو شوید. به خاطر داشته باشید اولین مرحله سخت ترین مرحله است. و زمانی كه قبول خطر كردید آنگاه در مسیری قرار می گیرید كه پاداش زحمات خود را دریافت كنید.

ریسك سوخت پنهان هر پیشرفتی و هر عظمتی است.

اگر بتوانیم هرف خود را به طور واضح مشخص كنیم و برای رسیدن به آن عمل كنیم، این موفقیت است چون آموخته ایم از فرایند سعی و تلاش و ریسك كردن بهره ببریم و برنده شدن هم همین است.

نوشته: سینسیا كرسی       

ترجمه: علی یزدی مقدم

http://www.yadbegir.com

ارسال توسط R M
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما چه چیزی باعث موفقیت می شود ؟
صفحات جانبی
پرفروش ترین ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات